Řecko ( řecké ostrovy) - vítr


Počasí logo

Jak na vítr v Řecku?

Velmi častou otázkou turistů, kteří jedou do Řecka či na řecké ostrovy, je "Fouká tam?"

 

Vítr na řeckých ostrovech a v jednotlivých oblastech Řecka je potřeba rozdělit na několik druhů:

 

Meltemi

První, nejznámější a asi také turisty nejvíce ovlivňující vítr. Vítr Meltemi, někdy také  nazývaný Etesian (Etesian northern winds), ovlivňuje celou oblast Egejského  moře až ke Krétě a Rhodu.  Začíná foukat zhruba v půli června a končí zhruba v půlce září.

Pod vlivem Meltemi jsou zejména ostrovy Alonissos, Skiros, Andros, Naxos, Samos, Kos, Rhodos, Kréta, Santorini či Karpathos. Severní a západní oblasti Egejského moře ( Thassos, Chalkidiki) bývají větrem Meltemi zasaženy jen okrajově a málokdy.

Síla větrů se průběžně mění, stejně tak se může měnit jeho směr na plážích a pobřežích. Sice je to severní vítr, který fouká směrem od Evropy, ale různá ostrovní uskupení, členité pobřeží nebo hory mohou lokálně vítr měnit.
Není vzácností, že na jednom místě fouká, a třeba 5 kilometrů vedle se nehne ani lístek. A druhý den to je pak obráceně.

Tento vítr znali už staří Římané a fouká pravidelně rok co rok. Obvykle se vítr začíná zvedat ráno, přes den sílí. Dopoledne tedy začíná jako mírný vítr s rychlostí  20-28 km/h a přes den se stupňuje až třeba k silnému větru s rychlostí okolo 50 km/h. Někdy se vyskytne i vítr dosahující 60 km/h. Potenciál větru  Meltemi je však téměř neomezený a extrémních případech se může stát, že zastaví i veškerou dopravu (nelétají letadla, nejezdí lodě) a ochromí běžný život (strhává stánky, převrací stoly v tavernách …). Tento extrémní vítr dosahující až k 90 km/h nikdy netrvá dlouho a je spíše zpestřením dovolené, kdy můžeme pozorovat velmi velké vlny a zpěněné moře.
V podvečer či večer vítr utichá, ovšem někdy se stává, že vítr neutichne ani na noc a fouká bez přestání třeba týden.

Pokud Meltemi fouká hodně, může být na severních pobřežích ostrovů pobyt velmi nepříjemný a vysoké vlny mohou znemožňovat koupání. Jižní části ostrovů bývají obvykle chráněné a vítr, který se zpomalil o terénní nerovnosti, už tam jen tak pofukuje.

Pokud se Meltemi projeví v plné síle, je to nepříjemné. Bez Meltemi by to však bylo ještě nepříjemnější. Meltemi je totiž vítr suchý a teplý a přirozeným způsobem ochlazuje rozpálenou krajinu a dělá pobyt na řeckých ostrovech snesitelným. V roce 2008 v červenci na Krétě 3 dny nefoukalo a byli z toho špatní i místní. Ještě večer po 22:00 se teplota pohybovala přes 40 stupňů.

A náš tip? Pokud bude foukat, půjčte si auto a poznávejte krásy okolí. A když už budete mobilní, určitě si někde nějakou plážičku v závětrném místě  najdete.
Předpovídat vítr Meltemi moc nejde. Tedy to, že bude, je na 100%. Ale jak moc a kde bude foukat, to je naprosto nepředvídatelné.

 

Maistro

Druhý vítr, ovlivňující zejména oblast Jónských ostrovů (Korfu, Lefkada, Kefalonie...), je Maistro. Jónské ostrovy již nejsou v působnosti Meltemi, ale zato zde je přes sezonu jiný vítr. Je severozápadní a fouká od července do srpna. Stejně jako Meltemi, i tento vítr pomáhá udržovat počasí, tedy hlavně teplotu, na přijatelných úrovních. Přes den je rozložení takové, že tento vítr začíná foukat brzy po obědě a se západem slunce opět ustává.

Vítr zdaleka nedosahuje síly Meltemi, není nepříjemný, ba právě naopak. Díky němu jsou některé části Jónských ostrovů ideální pro windsurfing.

 

Scirocco

A třetí vítr, který však fouká spíše na jaře, avšak je zajímavý svými následky, je Scirocco.

Turistů se týká jen  okrajově, fouká hlavně na jaře, nikdy ne později, než v květnu. Je to teplý jižní vítr, který s sebou přináší nejen vlhký vzduch, ale velmi často i prach a písek ze Sahary. Vše je tedy po tom zaprášené a zasypané pískem. Existují dokonce fotografie, kdy na Krétě foukal Scirocco ještě v době, kdy byla Kréta pod sněhem. Výsledek byl ten, že krajina byla kompletně červená.

Jako běžní turisté se s tímto větrem asi nesetkáte.

 

Jak si vyzkoušet a posoudit sílu větru?

Chcete vědět, jak si vyzkoušíte jak je který vítr silný? Jaký je vítr 30 km/h nebo 80 km/h?

Je to velmi jednoduché - až pojedete autem, ideálně jako spolujezdec, podívejte se, kolik jedete, a vystrčte ruku z okénka :-)

 

Zajímavé odkazy o větru v Řecku a na řeckých ostrovech

Odkazy se otevírají v novém okně.

Další odkazy

Zde je ještě pár odkazů, které souvisí s počasím v Řecku nebo dalších dovolenkových destinacích, případně na jiné užitečné stránky související s dovolenými a cestováním.

Infomace o Řecku | Řecko extra | Diskuze o Řecku | Počasí v Bulharsku | Počasí na Kypru | Tunisko - počasí | Egypt - počasí | Počasí v Turecku